Kémény bélelés

Megjelenés dátuma:
Kémény bélelés

A kémény bélelés legfontosabb jelentősége a biztonság kialakításában kerül felszínre. A gáztüzelésű kazánok esetében a téglakémények bélelését már sok éve jogszabály írja elő, de ma már egyre nagyobb figyelmet kapnak a vegyes tüzelésű kályhák és kandallók kéményei is.

Fűtésünk során akár gázzal, fával vagy szénnel fűtűnk, a felszabaduló égéstermékek, melyeknek igen magas a kén-dioxid (SO2) illetve a szén-dioxid (CO2) tartalmuk, jelentős aggodalomra adnak okot.

A felszabaduló füst a kéményben fokozatosan lehűl, ez pedig páralecsapódáshoz vezet. Az így keletkezett páracseppek a kémény falán jelennek meg, amelyek a füstgázban lévő szén-dioxiddal (CO2) szénsavat, a kéndioxiddal (SO2) pedig erősen maró kénessavat alkotnak.

Az így lecsapódott pára maró hatású folyadékká alakul, kikezdi a tégla anyagát és ez által koromlerakódás és kátrányosodás is előfordulhat. Ez a probléma sajnos minden hagyományos téglakémény esetén fennáll.

Megoldás azonban létezik, mégpedig a megfelelő KO kémény bélelés. A jogszabály is úgy szól, hogy új készülék már nem köthető be hagyományos téglakéménybe. Régi kémények esetében pedig a kéményseprő köteles letiltani annak használatát amennyiben veszélyesnek ítéli meg.

A kémény átadását megelőző (béléscső, huzatszámítás, légellátási terv) tanúsítványokat csapatunk biztosítja.

Kémény bélelés


Fontos tudni, hogy a gáztüzelésű kazánok kéményeit minden esetben ki kell bélelni, mindez CE minősítéssel ellátott termékekkel történhet engedélyeztetés után. Gázkészülék esetében minden esetben figyelembe kell venni a gázkészülék előírásait. Ez a bekötés csakis gázszerelő szakember segítségével történhet.

Kémény bélelés keresztmetszet bővítéssel

A hagyományos téglakémények jellemzően soronként négy téglából készülnek, így a belső keresztmetszetük általában 14x14 centiméteres. Így ezek a kémények legfeljebb 120-130 mm átmérőjű béléscsőt tudnak fogadni. Amennyiben nagyobb átmérőre van szükség, ki kell bővíteni a füstjáratot.

Ellenben ez az átmérő is elég a kisebb teljesítményű kandallók és tűzhelyek esetében. Ezeknél a kilépő füstgázcsonk rendszerint kisebb 130 milliméternél. Viszont a szilárd tüzelésű tűzhelyek füstcsonkja a legtöbb esetben ennél nagyobb, rendszerint 150 milliméter feletti.

Ebben az esetben kéménymarásra van szükség, amely egy speciális eszköz segítségével történik. A munka folyamatában a kémény belső oldalából van kimarva a szükséges rész, így a kéménybővítés is elég egyszerűen kivitelezhető. A bővített kürtő kör alakú és a nagyobb átmérőjű béléscső fogadására is alkalmassá válik. Fontos megjegyezni, hogy a munka során a kémény szilárdsága nem csökken és a marás során a külső falazat sem sérül, viszont alkalmazhatóvá válik a kéménybélelés.

Utólagos kéménybélelést rendszerint Furanflex RWV vagy saválló acélcsövekkel valósíthatunk meg. Általános esetben az acélcsövek használata az elterjedt.

A béléscsövezés során a tüzelőberendezésen lévő füstgázcsonkkal megegyező, vagy annál minimálisan vastagabb kémény béléscső kerül alkalmazásra. A családi házak esetében legtöbbször olyan tüzelőberendezést alkalmazunk, amelyek kilépő füstcsonkja 150-180 milliméteres. Ily módon szükséges a kéménymarás és a megfelelő kéménybélés.

Kémény bélelés

A következő kérdéseket a kémény bélelése előtt szigorúan tisztázni kell:

- Milyen méretű a meglévő téglakémény?
- Kéményben van –e elhúzás?
- Mekkora a fűtő készülék teljesítménye és milyen a kilépő füstcsonk átmérője?

A megfelelő méretű béléscsövet  kémény méretező program segítségével választjuk ki.
A  kémény átadásához szükséges tanúsítványokat, huzatszámítást  biztosítjuk.

Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Részletek mutatása" gombra olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..